روش محاسبه مقدار هدررفت آب

حساب کنید:
شیر آبی، هر ۲ ثانیه یک بار چکه می کند، آیا می توان با مقدار آبی که در عرض یک هفته به هدر می رود لیوانی را پر کرد؟ و یا ظرف شویی آشپزخانه یا وان حمام را؟

راهنمایی:
هر قاشق چای خوری با تقریباً ۲۰ قطره آب پر می شود و ۲۰۳ قاشق چای خوری معادل ۱ لیتر است.
از ریاضیات می توان برای توصیف، تخمین و اندازه گیری عوامل محیطی، برقراری ارتباط با مردم و ارائه این اطلاعات به آن ها استفاده نمود.
علاقه مندان محیط زیست ، مصرف کنندگان و سازمان های دولتی این اطلاعات را به کار می گیرند.

پاسخ:
در عرض ۱ هفته، مقدار آب هدر رفته از این شیر خراب، بیشتر از حجم ظرف شویی آشپزخانه است اما به اندازه یک وان معمولی نمی شود.

شروع کنید:
در عرض ۱ ساعت چقدر آب چکه می کند؟ چه مدت طول می کشد تا چکه های آب، ظرفی به حجم ۱ لیتر را پر کنند؟

راه حل:
هر ۲ ثانیه ۱ قطره معادل ۳۰ قطره در دقیقه یا ۵/۱ قاشق چای خوری در دقیقه است. به عبارت دیگر معادل ۹۰ قاشق چای خوری در ساعت، آب به هدر می رود. همان طور که در معادلات زیر نشان داده شده، ازاین شیر آب تقریباً در هفته ۷۵ لیتر آب به هدر می رود.

محاسبه هدررفت آب
روش دیگر برای حل این مسئله، تشکیل جدولی مانند زیر است :

محاسبه هدررفت آب

چقدر آب را به هدر می دهید؟

تحقیق کنید:
جدول زیر، مقدار آب مصرفی یک فرد معمولی را برای انجام یک سری کارهای ابتدایی نشان می دهد. با استفاده از این اطلاعات، تخمین بزنید روزانه چقدر آب مصرف می کنید؟
براساس اطلاعات داده شده در جدول، خانواده شما روزانه چقدر آب مصرف می کند؟
در کشور شما، بهای هر لیتر آب چقدر است؟
محاسبه هدررفت آب

مسائل اضافی:
۱- اگر شیر آبی هر ۲ ثانیه یک بار چکه کند، در یک سال چقدر آب به هدر می رود؟ آیا می توانید در این مقدار آب شنا کنید؟
۲- در کشوری ۱۰۱۰۱۸۰۰۰ خانوار زندگی می کنند. اگر از هر ۵ خانه در ۱ خانه شیر آبی وجود داشته باشد که هر ۲ ثانیه چکه می کند، سالانه از این شیرهای خراب، چقدر آب به هدر می رود؟

فکر کنید:
- برای صرفه جویی آب خانه خود، چه کارهایی می توانید انجام دهید؟
- منابع تامین کننده آب آشامیدنی شهرتان را نام ببرید؟
- آیا آن ها منابع تجدید شونده هستند؟
- آب های مصرفی که وارد چاک دست شویی یا حمام خانه شما می شوند، به کجا می ریزند؟
- برای شستن یک خودرو، چه مقدار آب مصرف می شود؟

آیا می دانید:
تقریباً ۷۴ درصد سطح زمین از آب پو شیده شده است. در حالی که فقط ۳ درصد آن، آب شیرین است از این مقدار آب شیرین فقط ۱ درصد آن در دریاچه ها، رودخانه ها، گرداب ها وجود دارد.
اگر در کشوری مثل امر یکا، از هر ۵ خانوار، یکی دارای شیر خراب باشد، در مدت یک سال اتلاف آب این شیر تقریباً معادل حجم آب آبشار نیاگارا به مدت ۴ ساعت است.
میزان رگبار تقریباً ۱۲۰۰ قطره در هر متر مربع در ثانیه می باشد. یک باران معمولی حدود ۵۰۰ قطره و نم نم باران حدود ۱۵۰ قطره می باشد.
در شهر لس آنجلس، سیفون های کم مصرف به صورت مجانی در میان مردم توزیع شد تا به صرفه جویی در مصرف آب و کم شدن هزینه آب کمک نماید. در این توالت ها در هر بار استفاده از سیفون فقط ۶ لیتر آب مصرف می شد. در بعضی از مناطق روستایی، مردم آب مصرفی خود را از چاه های مخصوصی به دست می آورند یعنی آب توسط کامیون به یک آب انبار مر کزی جهت توزیع ریخته می شود.